IPR-esianalyysipalvelun auktorisoidut asiantuntijat

Alla olevasta taulukosta löydät auktorisoidut IPR-esianalyysipalveluja toteuttavat suomalaiset asiantuntijat.

Lue lisää IPR-esianalyysipalvelusta.

Läs mer om IPR-förhandsbedömningstjänst på svenska.
Read more about IP pre-diagnostic service (IP Scan) in English.

Sukunimi Etunimi Yritys Sähköposti PuhelinToimialatuntemus
af Ursin Henrik Asianajotoimisto
Merilampi Oy
henrik.afursin@merilampi.com 050 362 9565Elektroniikka, mekaniikka, autoala, pakkausala, teknologia, palvelut, vähittäiskauppa, elintarvikeala
Ahremaa Teppo Ahremaa Oy teppo@ahremaa.fi 0400 241 264Mekaaniset keksinnöt, rakentaminen, telakka, konepajat, paperikoneet ja prosessiteollisuus
Contarino Leena Freelance IP
Strategy Consultant
leena@muuIP.onmicrosoft.com
+41 79 375 8391Biokemia, bioteknologia, mikrobiologia, solubiologia sekä lääketieteeseen ja diagnostisiin menetelmiin liittyvät keksinnöt
Hatanmaa Joni Hedman Partners Attorneys Ltd joni.hatanmaa@hedman-attorneys.com 044 5711887Audiovisuaalinen ala, ohjelmistoala, vähittäis- ja tukkukauppa, kuluttajatuotteet sekä startup-vaiheessa olevat yritykset
Heikkinen Mikko Insinööritoimisto
Menetec Oy
menetec@tutka.net 050 320 4210Konetekniikka, tuotanto- ja valmistustekniikat, tekninen konsultointi. Metalli, puu, kaivannaiset, maa- ja metsätalous, kalatalous
Helke Kimmo Kespat Oy kimmo.helke@kespat.fi 010 229 2850Konetekniikka, LVI-ala, energiatekniikka, rakennusteollisuus, sulautetut järjestelmät (ohjelmistot)
Hietanen Herkko Turre Legal Oy herkko.hietanen@turre.com 050 384 1634Informaatioteknologia ja media, peliala, ohjelmistoteollisuus, IT- ja ohjelmistoala, lisensointiala, tietotekniikka, sovellukset, mobiili- ja viestintäteknologiat
Häikiö Sanna Kolster Oy sanna.haikio@kolster.com 040 532 2511Media- ja viihde, kuluttajatuotteet, teknologia, teollisuuskoneet- ja laitteet, lääketeollisuus, kemia, autoteollisuus ja ICT
Härkönen Jerry Boco IP Oy Ab jerry.harkonen@bocoip.com 040 5387 223 IT ja viestintä, rakentaminen, palveluliiketoiminta, tukku- ja vähittäiskauppa, teollisuus
Jokitaipale Päivi Adbon Oy adbon@adbon.fi 050 304 4731

Ilmanvaihtoala, elintarviketuotanto, informaatioteknologia- ja ohjelmistoala, kone-ja metalliteollisuus, palvelutuotanto

Kokko Reijo Laine IP Oy reijo.kokko@laineip.fi044 070 4779All industries / medical, teaching, grocery and electronic industries
Laakso Pekka Leitzinger Oy pekka.laakso@leitzinger.fi 040 182 3300Koneenrakennus, rakennustekniikka, talotekniikka, automaatioteollisuus
Lahnalampi TimoMoosedog Oy timo@moosedog.fi040 545 6971
ICT, AI, IoT, 5G, VR, AR, Biotechnology, Mechanical engineering, Green technology, Cyber security, Remote working, Robotics, Maritime & Ship building
Lampinen MarkusAsianajotoimisto Backström & Co Oy markus.lampinen@backstrom.fi 050 463 6959Kodinkoneet, peliala, lääketeollisuus / terveydenhuolto, vaatteet / jalkineet, autonpesukoneet, rakennusteollisuus
Launne Ari Evkan Oy ari.launne@evkan.fi 040 250 3636Huonekalu- ja urheiluväline ala, juomateollisuus, media-ala ja toimistotarvikkeiden tukkukauppa
Levlin Markus Kehitin Oy markus.levlin@kehitin.fi 040 738 1842Ohjelmistoteollisuus, elektroniikkateollisuus, metalliteollisuus (laiterakennus, pienet koneet), laivateollisuus (laivojen ja varusteiden suunnittelu)
Nissilä Seppo Silverblip Ltd seppo.nissila@silverblip.com 040 544 1505Wearable technologies, IoT technologies, Mobile-wireless solutions, Healthcare and medical technologies, Sport technologies, Automotive and robotics, Industrial vehicles and machines, Sensor and measurement technologies, RF technologies, Silicon, wafer and MEMS technologies
Oikarinen Antti Osuuskunta
A. Vipunen
antti.oikarinen@avipunen.fi 040 729 8671Mekaniikka, terveysteknologia
Palmos Riikka Papula-Nevinpat riikka.palmos@papula-nevinpat.com 040 524 6454Lääketeollisuus, tupakkateollisuus, maaliteollisuus
Pinolehto Mika Berggren Oy mika.pinolehto@berggren.fi 050 486 9663Tietotekniikka, sovellukset, mobiili- ja viestintäteknologiat sekä sähkö-, kone- ja rakennustekniikka
Räty Heli Contentum Oy heli@contentum.one 040 648 1164Mekaniikka, eletroniikka, lääketieteelliset laitteet, terveysteknologia, diagnostiikka, puettavat laitteet, IoT, ICT, mittausteknologia
Svahn Sassa Properta
Asianajotoimisto Oy
sassa.svahn@properta.fi 044 011 1105Elintarvikkeita ja muita kulutustavaroita, vapaa-ajan välineitä, urheiluvälineitä, vaatteita ja tekstiilitavaroita, huonekaluja ja kodin tarvikkeita, koruja ja muita design-tuotteita valmistavat yritykset. Rakennusteollisuudessa ja kiinteistötekniikan sekä mobiilisovellus- ja viestintäteknologian alalla toimivat yritykset.Koulutus-, liikunta-, terveys-, rahoitus-, markkinointi- ja IT-palveluita sekä ravintolatoimintaa, vähittäismyyntiä, verkkokauppaa ja tukkumyyntiä harjoittavat yritykset.
Talvela JuhaniIntellisys Oy juhani.talvela@intellisys.fi
050 62471teknologia, elektroniikka, avaruusteknologia, RF, AI, IoT, Blockchain, tieto- ja viestintäteknologia, peliala, ohjelmistot, logistiikka, energia-ala, security, sovellukset, palvelut, luovat alat, startup yritykset, pk-yritykset, IP strategia ja keksintöjen tunnistaminen, vaihtoehtoinen suojaaminen ja hyödyntämisen suunnittelu
Tuominen MarkkuRoschier
Asianajotoimisto Oy
markku.tuominen@roschier.com 0400 795 867Kone- ja metalliteollisuus, kuluttajatuotteita valmistavat design-yritykset, vaate- ja muotiteollisuus, tietokonepeliala, IT- ja ohjelmistoala, lisensointiala, hissi- ja nosturiteknologia, rengasteollisuus, öljy- ja kaasuteollisuus, energiateollisuus, kosmetiikkateollisuus, juoma- ja ruokateollisuus, pankki- ja rahoitusala, kiinteistöala, lääketeollisuus, insinööritoimistot, lääketieteellisiä laitteita valmistava teollisuus ja mainosala
von Koch Akseli Asianajotoimisto
Heinonen & Co Oy
akseli.vonkoch@heinonen.com 050 325 5191Elektroniikka, telekommunikaatio, ohjelmisto, logistiikka, ajoneuvoteollisuus ja tekoäly (mm. konenäkö ja simulointi), lääketieteelliset laitteet ja ohjelmistot