Tilasto patenttihakemusten määristä maakunnittain: Hakemusten määrä suurin kahdeksaan vuoteen

Patentti- ja rekisterihallitus (PRH) on tämän vuoden tammi-elokuussa vastaanottanut kansallisia patenttihakemuksia viisi prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavaan ajankohtaan. Hakemuksia on tullut 1 095 kappaletta, mikä on suurin määrä kahdeksaan vuoteen.
Lukumääräisesti eniten hakemuksia on tullut Uudeltamaalta: 649 kappaletta. Luku on 15 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana ajankohtana (566 kpl).
Muista maakunnista on tullut hakemuksia yhteensä 363 kappaletta, mikä puolestaan on 15 prosenttia vähemmän kuin vuosi sitten vastaavana ajankohtana (428).
Uudenmaan perässä tulevat Pirkanmaa 71 (76) hakemuksella, Varsinais-Suomi 60 (60) hakemuksella ja Pohjois-Pohjanmaa 43 (52) hakemuksella.
Tilastot PRH:n verkkosivustolla
Verkkosivustolta löydät muiden muassa seuraavat tilastot:
- PRH:een tehdyt kansalliset patenttihakemukset kuukausittain
- PRH:een tehdyt kansalliset patenttihakemukset maakunnittain
- Suomessa myönnetyt patentit
- Suomessa voimaan saatetut eurooppapatentit
- suurimmat kotimaiset yrityshakijat
- kotimaisten ja ulkomaisten hakijoiden määrät.
Tutustu patentin tilastoihin prh.fi-sivuilla.
Tietoa patenteista
Patentti on yksinoikeus käyttää keksintöä. Keksinnön käytöllä tarkoitetaan ammattimaista hyödyntämistä, kuten tuotteen valmistusta, myyntiä, käyttöä ja maahantuontia.
Suomessa patenttia haetaan PRH:lta. Kansallisten eli vain Suomessa voimassa olevien patenttien lisäksi PRH käsittelee myös kansainvälisiä patenttihakemuksia. Lue lisää patenteista prh.fi-sivuilla.
Lisätietoa:
Olli Sievänen
Johtava neuvontainsinööri
Patentti- ja rekisterihallitus
puh. ma-pe 029 509 5438