Epo­li­ne On­li­ne Fi­ling -oh­jel­ma pois­tuu käy­tös­tä 30.9.2025 – siir­ry Pa­tent­ti­asioin­ti-pal­ve­luun

Muistutamme, että patenttialan ammattilaisten pitkään käyttämä Epoline Online Filing (eOLF) -ohjelma poistuu kokonaan käytöstä tiistaina 30.9.2025.

Tilalle Patentti- ja rekisterihallitus (PRH) julkaisi viime keväänä uuden Patenttiasiointi-palvelun, jonka avulla on voinut lähettää seuraavia hakemuksia:

  • kansallinen patenttihakemus
  • lisäsuojahakemus (SPC)
  • hyödyllisyysmallihakemus ja
  • eurooppapatentin voimaansaattaminen.

Keskiviikkona 1.10.2025 myös mahdollisuus lähettää PCT-hakemuksia tulee mukaan Patenttiasiointi-palveluun, joten eOLF:ista voidaan luopua. PCT-hakemuksia voi lähettää edelleen myös WIPOn ePCT for Applicants -palvelussa.

Muutoksen aikataulu

  • Ti 30.9. klo 16 eOLF poistuu käytöstä
  • Ke 1.10. klo 12 mennessä Patenttiasiointi-palvelusta on saatavilla uusi versio, jossa on mukana mahdollisuus lähettää myös PCT-hakemuksia.

Kesäkuun tiedotteemme aiheesta: Patenttialan ammattilaisille tarkoitettu Epoline Online Filing -ohjelma poistuu käytöstä 30.9.2025

Lisätietoja:
Kimmo Kärkkäinen
Kehittämisasiantuntija
S-posti: etunimi.sukunimi@prh.fi
Puh. 029 509 5325